Święty Grzegorz, z kościoła w Rzepienniku Biskupim
Autor: Autor nieznany
Czas powstania: około 1510 roku
Wymiary: wysokość 71 cm, szerokość 38.5 cm
Technika: rzeźba z drewna
Rzeźba ukazuje świętego Grzegorza, siedzącego przy pulpicie z księgą. Na głowie ma papieską koronę, tak zwaną tiarę. Ubrany jest w luźne, długie szaty. Przy pulpicie stoi długowłosy młodzieniec w szacie sięgającej do stóp. Rzeźba ma jasnobrązowy kolor drewna. Jej powierzchnia nosi ślady farby oraz licznych uszkodzeń: dziurki o nieregularnym kształcie, przetarcia, przebarwienia. Dzieło ustawiono w sali muzeum na drewnianym postumencie.
Tiara na głowie świętego Grzegorza składa się z trzech złoconych diademów ułożonych piętrowo. Najniższy ma największą średnicę, najwyższy – najmniejszą. Ze środka najwyższego wyłania się półkolista szara czapka. Diademy ozdobiono rzeźbieniami w kształcie zbliżonym do kwiatów z trzema płatkami. Biegną one dookoła diademów. Duże oczy świętego spoglądają w dal. Twarz Grzegorza jest pociągła, gładka, z dużym nosem i pełnymi ustami. Luźne szaty z szerokimi rękawami spływają w licznych fałdach, zakrywając stopy.
Mebel, na którym siedzi święty Grzegorz jest bardzo prosty. To rodzaj taboretu. Cztery, nieco krzywe nogi, to pionowe drążki. Wznoszą się ponad siedzisko. Z tyłu wyżej, z przodu niżej. Święty trzyma prawą dłonią jeden z tych wystających drążków. Lewą opiera o księgę leżącą na pulpicie. Znajduje się ona na wysokości jego klatki piersiowej. Pulpit stoi tuż przy Grzegorzu, przy jego lewym boku. Składa się z podstawki i pionowego drążka zakończonego płaską podpórką na księgę. Podpórka jest przymocowana pod skosem.
Młodzieniec stoi przy drążku pulpitu. Jest w proporcjach o wiele mniejszy, niż święty. Jego głowa jest pod pulpitem, na wysokości pasa Grzegorza. Prawą ręką trzyma się drążka. Jego włosy spływają na ramiona w kręcących się puklach. Okrągła twarz jest lekko uśmiechnięta. Długą szatę owija szeroka wstęga. Młodzieniec podtrzymuje wstęgę lewą dłonią, na wysokości bioder.