Święta Trójca, z fary w Krośnie
Autor: Autor nieznany
Czas powstania: około 1520 roku
Wymiary: wysokość: 186 cm, szerokość: 113 cm, głębokość: 35 cm
Technika: rzeźba drewniana, malowanie, złocenie
Rzeźba przedstawia kilka postaci. Największą jest siedzący brodaty Bóg Ojciec w złotym płaszczu. Trzyma on przed sobą krzyż z przybitym ciałem Chrystusa. Spod płaszcza Boga Ojca wyłaniają się popiersia trzech cherubów. Powierzchnia rzeźby jest pełna pęknięć, przetarć, nierówności. Kolory są żywe. W sali muzeum dzieło ustawiono na drewnianym postumencie.
Bóg Ojciec jest mężczyzną w średnim wieku. Na głowie nosi potrójną koronę, tak zwaną tiarę. Składa się ona z trzech złoconych diademów ułożonych piętrowo. Najniższy ma największą średnicę, najwyższy – najmniejszą. Ze środka najwyższego wyłania się półkolista szara czapka. Diademy ozdobiono rzeźbieniami w kształcie listków oraz drogich kamieni w kształcie prostokątów i rombów. Bóg Ojciec ma gęste czarne włosy. Spływają one w falach do ramion. Nosi bujną czarną brodę, sięgającą do klatki piersiowej. Jego czoło przecinają poziome bruzdy zmarszczek. Szerokie ciemne brwi są lekko uniesione ponad dużymi brązowymi oczami. Wpatrują się one ze smutkiem w dal. Nos jest prosty, kości policzkowe wyraźnie zaznaczone. Skóra różowi się na policzkach. Czerwone usta wyłaniają się spośród gęstego zarostu. Obszerny złoty płaszcz okrywa całą postać Boga Ojca. Tkanina płaszcza układa się w fałdy. Na kolanach i przy dolnej krawędzi jest odwrócona, przez co ukazuje się wewnętrzna czarna strona.
Dłonie o smukłych palcach wyłaniają się z szerokich rękawów. Przytrzymują krzyż ustawiony przodem do nas. Sięga on od dołu do wysokości klatki piersiowej Ojca.
Niemal nagie ciało Chrystusa na krzyżu jest około dwukrotnie mniejsze, niż sylwetka Ojca. Z przebitych gwoździami dłoni i stóp sączą się strużki krwi. Głowa przechyla się na prawy bok. Chrystus ma długie brązowe włosy. Nosi koronę uplecioną z gałązek cierni. Spod niej sączy się krew i spływa na szyję i klatkę piersiową. Oczy Chrystusa są przymknięte, sczerniałe usta rozchylone. Brązowa broda sięga do obojczyków. Klatka piersiowa jest boleśnie, mocno wygięta do przodu. Po jej prawej stronie zieje otwarta rana ze strużką krwi. Ścieka na biodra osłonięte złotą przepaską i nogi. Poprzeczna belka krzyża jest nietypowo wygięta w falistą linię. Jej powierzchnię zdobią wzory w kształcie listków.
Cheruby wyłaniające się spod płaszcza Boga Ojca mają postać długowłosych młodzieńców. Jeden znajduje się na środku, tuż za stopami Chrystusa. Dwa pozostałe na prawo i na lewo od krzyża. Cheruby mają złote szaty. Opierają się dłońmi na podłożu rzeźby. U cheruba na lewo od krzyża są one dobrze widoczne. U cheruba po prawej – odłamane.