Anioł adorujący
zwrócony w lewo

  

Anioł adorujący zwrócony w lewo, z dawnego tabernakulum katedry na Wawelu

Autor: Giovanni Maria Mosca, zwany Padovano
Czas powstania: między 1533 a 1536 rokiem
Wymiary: wysokość: 80.5 cm, szerokość: 42.5 cm,
Technika: płaskorzeźba z marmuru
Waga: 85 kg

Na marmurowej płycie o kształcie zbliżonym do prostokąta znajduje się stojąca sylwetka anielskiego młodzieńca. Anioł stoi na wprost, z głową skierowaną w naszą lewą stronę. Nosi powłóczyste szaty. Jego duże skrzydła są złożone. Ustawione są prostopadle do pleców anioła. Za nim biegnie pilaster. To wystająca ze ściany prostokątna ozdoba, wsparta na gzymsie. Ciągnie się przez całą wysokość płyty. Płaskorzeźbę wykonano z marmuru o czerwonym odcieniu. Nierówna powierzchnia kamienia jest pełna jaśniejszych i ciemniejszych plamek, naturalnych dla marmuru. W wielu miejscach są pęknięcia oraz uszkodzenia.

Anielski młodzieniec ma lekko pofalowane włosy do ramion. Jego gładka twarz jest delikatna. Nos jest ukruszony. Oczy skierowane w górę. Na ustach ledwo dostrzegalny uśmiech.

Szczupłą sylwetkę młodzieńca spowijają długie szaty. Szerokie rękawy są zawinięte w licznych fałdach powyżej łokcia. Anioł trzyma ugięte ręce na wysokości klatki piersiowej. Dłonie są ukruszone. Luźna szata związana jest w węzeł na wysokości krocza. Ma ona rozcięcia wysoko na udach. Lewa stopa opiera się o gzyms pod pilastrem. Szata przy dolnej krawędzi jest lekko rozwiana. Prawa stopa anioła została odłamana.

Skrzydła są złożone, widoczne jest lewe. Jego zaokrąglona górna krawędź zaczyna się na wysokości głowy. Dolna, z długimi piórami sięga do bioder. Pilaster zdobi pionowy pas z rzeźbionymi wijącymi się gałązkami.

Wideo:

Multisensoryczne UNESCO 6 – Anioł adorujący zwrócony w lewo