Model kościoła
w Szalowej

  

Model kościoła w Szalowej

Autor: Autor nieznany
Czas powstania: około 1740 roku
Wymiary: wysokość i szerokość 64 cm, głębokość 105 cm
Technika: model wykonany z drewna, rzeźbiony, malowany farbami wodnymi

Model ukazuje bryłę trzynawowego kościoła. Fasada zawiera dwie wieże ze zwężającymi się hełmami pomalowanymi na brązowo. Dach nad nawą główną jest dwuspadowy. Jego niemalowana powierzchnia ma brązowy kolor drewna. Na szczycie dachu modelu kościoła wznosi się wieżyczka. Nad niższymi nawami bocznymi są dachy jednospadowe. Tył modelu kościoła to prezbiterium zakończone trzema ścianami. Jedna prosta i dwie ukośne. Ściany kościoła pomalowano na biały kolor. Górna część prawej wieży i kilka innych elementów pozostają niemalowane. Powierzchnia nosi ślady przetarcia farby i ma liczne nierówności.

Fasada zawiera troje drzwi: jedną parę w nawie głównej i w nawach bocznych. Są one wycięte w drewnianej ścianie. Fasada ma pięć prostokątnych okien oraz jedno okrągłe. To znajduje się w ścianie szczytowej, czyli tej pod dachem. Jej górna krawędź jest trójkątna.

Okna prostokątne są w dwóch rzędach, nad drzwiami. Nad bocznymi po dwa, nad wejściem głównym jedno. Ono oraz okno w ścianie szczytowej jest wycięte w ścianie modelu. Okna w wyższym rzędzie i drzwi okala szare, wypukłe obramowanie. Okna w pierwszym rzędzie są namalowane.

Pomiędzy dwoma rzędami okien fasady biegnie gzyms, czyli wystający poziomy element elewacji. Na bocznych ścianach znajduje się w sumie trzynaście okien.

Makieta składa się z dwóch symetrycznych połówek – prawej i lewej. Podział biegnie pośrodku, pionowo, od szczytu dachu. Model zawiera projekt wnętrza. Znajdują się w nim kolumny oddzielające nawy, z łukami pomiędzy nimi. Model prezentowany jest w ten sposób, że jego lewa połówka jest nieco wysunięta do przodu. Ukazuje się w ten sposób fragment wnętrza.

Wideo:

Multisensoryczne UNESCO 6 – Model kościoła w Szalowej