Święty Jan Chrzciciel z katedry we Lwowie
Autor: Autor nieznany
Czas powstania: pierwsza połowa XVII w.
Wymiary: wysokość 77 cm, szerokość 32 cm, głębokość 22 cm
Technika: rzeźba z alabastru
Rzeźba ukazuje świętego Jana Chrzciciela jako szczupłego mężczyznę w pozycji stojącej. Ma on długie włosy, brodę. Jego tył, biodra i prawy bok okrywa płaszcz ze zwierzęcej skóry. Płaszcz rozchyla się na nagiej klatce piersiowej i nogach. Święty trzyma przed sobą zamkniętą księgę. Siedzi na niej baranek. Alabaster, z którego wykonano rzeźbę, to kamień o białym odcieniu. Powierzchnia dzieła jest popękana w wielu miejscach i mocno zszarzała. Kolor jest miejscami jaśniejszy, a miejscami ciemniejszy. Kilka elementów uszkodziło się. W sali muzeum rzeźbę ustawiono na drewnianym postumencie.
Kręcone włosy Jana Chrzciciela opadają na ramiona. Na czole rysuje się kilka zmarszczek. Duże oczy spoglądają przed siebie. Nos jest ukruszony. Usta lekko rozchylone. Broda okala wąską twarz o wyraźnie zarysowanych kościach policzkowych. Wedle przekazu ewangelicznego płaszcz wykonano ze skóry wielbłąda.
Jego wierzchnia strona jest gładka, skórzana. Spód ukazany w wywinięciach pokrywa długa sierść. Płaszcz jest związany na lewym barku Jana grubym sznurem. Przytwierdzono go do skóry wielbłądziej klamrami. W tym miejscu rzeźba jest uszkodzona. Lewe ramię oraz klatka piersiowa są nagie. Zarysowano wyraźnie mięśnie i żebra.
Jan stoi na wyprostowanej prawej nodze i ugiętej lewej, którą wspiera na kamieniu. Na lewym udzie płaszcz rozchyla się na boki. Końce bosych stóp są odłamane.
Duża księga spoczywa na prawym przedramieniu Jana, ułożona poziomo. Święty trzyma ją grzbietem do siebie. Lewą ręką przytrzymuje księgę i róg płaszcza. Na okładce księgi leży jagnię, czyli młody baranek. Przednie nogi ma podkulone pod tułów. Sierść jest długa, gęsta. Przednia część głowy została odłamana.