Modlitwa Chrystusa w Ogrojcu

  

Modlitwa Chrystusa w Ogrojcu,
z cmentarza przy kościele Mariackim w Krakowie

Autor: Wit Stwosz
Czas powstania: około 1485 roku
Wymiary: wysokość: 157 cm, szerokość: 137 cm, głębokość: 39 cm
Technika: płaskorzeźba wykonana z wapienia, technika malarska (polichromia kamienia)

Płaskorzeźba przedstawia zbiorową scenę opisaną w Nowym Testamencie. Rozgrywa się ona w ogrodzie oliwnym otoczonym płotem. Główną postacią jest klęczący pośrodku Chrystus. Przy nim śpią skuleni jego trzej uczniowie: Jan, Piotr i Jakub. Przed Chrystusem unosi się anioł. Judasz wprowadza grupę żołnierzy przez bramę w płocie. Jest też mężczyzna przedzierający się przez wyrwę w ogrodzeniu. W oddali rysują się mury i zabudowania Jerozolimy. Płaskorzeźba jest w kilku miejscach uszkodzona. Cała kompozycja znajduje się we wnęce wykutej w wapiennej jasnoszarej płycie. Dokoła ogranicza ją prosta kamienna rama. W sali muzeum rzeźbę umieszczono na ścianie.

Postać Chrystusa i śpiących uczniów wypełnia środkową i dolną część kompozycji. Wszyscy mają bardzo luźne szaty spływające w licznych fałdach. To pierwszy plan sceny. Główny bohater klęczy w centralnym miejscu, zwrócony do nas prawym profilem. Ma długie kręcone włosy oraz brodę. Na uniesionej, pełnej smutku twarzy rysują się wystające kości policzkowe. Ręce są złożone do modlitwy. Spod szaty wyłania się prawa stopa.

Pod nogami leży odrzucony płaszcz, także mocno pofałdowany. Jan i Piotr śpią na siedząco na lewo od Chrystusa, tuż obok niego. Jan ma długie włosy i gładką twarz. Piotr jest łysiejący i brodaty. Trzyma przed sobą miecz. Jakub pół leży na lewym boku. Znajduje się pod Chrystusem. Ma długie włosy i brodę.

Po prawej stronie, na wprost twarzy Chrystusa, piętrzy się skała. Nad jej szczytem unosi się anioł. Jest to prawy górny róg płaskorzeźby. Anioł ma rozwiane włosy i długą szatę. Jego ręce są odłamane. W lewym górnym rogu kompozycji jest brama prowadząca do ogrodu. Tuż za bramą Judasz schodzi po schodach w dół, w stronę Chrystusa. Za nim, w bramie kłębi się grupa kilku żołnierzy noszących średniowieczne zbroje. Na prawo od bramy wypiętrza się skała. Na prawo od skały jest wyrwa w płocie. Wchodzi przez nią mężczyzna. Jego głowa jest odłamana.
W oddali rysują się budynki Jerozolimy okolone płotem. Znajdują się one przy górnej krawędzi płaskorzeźby, na lewo od anioła. Wśród nich najwyższa jest kopuła świątyni.

Wideo:

Multisensoryczne UNESCO 6 – Modlitwa Chrystusa w Ogrojcu